A vállizület a legnagyobb mozgásterjedelemmel bíró ízületünk. Stabilitását statikus és dinamikus elemek biztosítják.
A kinetikai lánc és a propriocepció (A propriocepció úgynevezett „mélyérzés” az ízület helyzetének észlelése az agy által. Ez az észlelés segít a mozgás koordinációjában és az egyensúly megtartásában. Ennek segítségével tudjuk megállapítani milyen helyzetben vannak a végtagjaink anélkül hogy ránéznénk.
Amennyiben a propriocepció sérül az agy hibás információt kap az ízületek, izmok aktuális állapotáról, aminek következtében az izmoknak kiadott parancsok nem megfelelőek és sérülést okoznak. A propriocepció a mozgás koordináció és egyensúly egyik legfontosabb eleme.
A legegyszerűbben úgy lehet elképzelni, mint az autó fékerőszabályozásánál a szenzorokat, ezek információira építve tudja kiadni a központ az egyes kerekekre ható gyorsító vagy lassító parancsot.) hibás működése eredményeként a vállízület statikus elemeinek sérülése könnyen bekövetkezhet, melynek eredményeként a vállízület instabillá válhat, azaz a felkar mozgatása közben kimozdul a helyéről.
Ez lehet részleges vagy teljes, az instabilitás mértékétől függően visszamozdulhat a helyére, vagy maradhat kificamodva, úgynevezett luxált állapotban.